Kaliteli Uyku İçin Doğru Yiyecekler ve İpuçları

kırpıntı sünger
Kırpıntı Sünger

Hayat Kolaylaştıran Yiyecekler

Yapılan araştırmalar ve büyük çaplı anketlere göre. İnsanların yoğun tempo ve stresli işlerde çalışmak zorunda kalanları, gece uykularını tam alamadıklarını düşünüyorlar. Bu durumun sebebi olarak ister stres diyelim ister geç saatlere kadar çalışıp uyku döngümüzü bozuyoruz diyelim. İstersek de jet lag; kaliteli uykunun (derin uyku) yetersizliği sandığımızdan daha ciddi bir durum ve sonuçları da gayet ciddi. Uyku denince akla gelen ilk ve en büyük etmen kırpıntı sünger melatonin hormonudur. Melatonun uykuyla ilgili bütün değişkenleri kontrol ve etki eder. Bu yüzden melatonin hormonunu kendi imkanlarımızca manipüle edebilmemiz gerek. Yani kaliteli uykunun anahtarı melatonin hormonumuzu şımartmaktan geçiyor. Tabi ki doğa bunun için bize yardımcı oluyor ve melatonin seviyemizi artırabilecek gıdalar ve içerisinde bileşenler sunuyor. Ayrıca melatonin seviyemizi düzenleme etkinliğinin sonuçları bilim adamları tarafından araştırmalarla kesinleştirilmiştir. Bu durum korkulacak veya yan etkileri olan bir konu değildir. Hadi sizinle melatonimizi düzenleyecek yeri geldiğinde artıracak yiyeceklere bir göz gezdirelim. Bu gezintiden önce küçük bir uyarı yapmamızda fayda var. Biliyorsunuz ki bu hayatta her şeyin fazlası zararlıdır lütfen bunu her zaman göz önünde bulundurunuz.

Her Türlü Balıklar ve Çeşitleri

Balıklar triptofan adlı bir amino asit yönünden zengin besinlerdir. Bu amino asit vücudumuzda melatonin üretimi için gerekli yapı taşı olan serotonin hormonunun yapı taşıdır. Ekmeğin yapı taşı nasıl un ise triptofanın yapı taşı da serotonindir diyebiliriz. Ayrıca balık B6 vitamini açısından oldukça zengindir. B6 ise melatonin üretimini tetiklemesiyle de bilinir. Hepsinin yanında balık omega 3 içerir sadece bu bile yemek için büyük bir sebep.

Melatonin İçin Kiraz

Meyveler arasında melatonin için bir incidir kiraz. İçeriği sayesinde melatonin seviyesini dengeler. Araştırmalar sonucu düzenli kiraz tüketebilen bireylerin uyku kaliteleri optimum seviyelerde seyretmiştir.

Süt Ürünleri

Bu konuyu babaannelerimizden dedelerimizden görmüşüzdür. Eskiler imkanı varsa akşam 1 bardak ılık ya da sıcak süt içmeden yatağa girmezlerdi. Bunun elbette bir sebebi var. Süt-peynir ve yoğurt adlı mahşerin üç atlısının kalsiyum konusunda oldukça zengin olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki kalsiyumun melatonin üretimini başlatan tetikleyen bir mineral olduğunu biliyor musunuz? Uyku problemleri detaylı bakıldığı zaman kalsiyum eksikliği olan bireylerde görüldüğünü umarım unutmazsınız. Mutlu uykular…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir