Kırlent Süngeri ve Doğru Yastık Seçimi

kırpıntı sünger
Yastık Örneği

Dost Bildiklerimiz Yatak ve Yastıklarımız

Her sabah güne başlarken sırt tutulmaları, boyun ağrıları ile mi uyanıyorsunuz? Sorununuz basit, çözümünüz daha basit. Hadi bizi takip edin sizi rahat bir gece geçirmenin kapısına götürelim. İlk ve bizim için en önemlisi olan yatak ve yastık seçimlerinizi gözden geçirmeliyiz. Kendinize şu soruyu sorarak başlayabilirsiniz. Yatağım ne kadar bana uygun yastığımla ne kadar dostuz. Bu öz eleştiri ve farkındalık seansından sonra kurtuluşun kapısını açacaksınız. Çünkü araştırmacıların söylediğine göre uyku problemlerinin sabah tutulmalarının en büyük sebebi dost bildiğimiz yatak ve yastıklar. Dostlarımızı daha doğru ve kaliteli seçerek mükemmel bir uyku ve rahatlığa kavuşabiliriz. Buradan kırlent ve süngerlerde karşılaşabileceğiniz kimyasal işlemlere göz atabilirsiniz. Kırlent süngeri de bu durumda ziyadesiyle önemlidir.

Uyku Problemleri

Belirli bir uyku probleminiz yoksa, siz de ne zaman uyuduğunuzdan bağımsız olarak gününüzün 3’te 1’ini uyuyarak geçirmektesiniz. Uyku partisinin en önemli kısımlarından bir tanesi ise tüm uyku süreci boyunca yanağımızdan ayırmadığımız yastıklarımızdır. Kırlent süngeri içeren bu parçalar tam bir kötü gün dostu olabilmekte. Aşağıda kendinize en uygun yastığı seçmenizde yardımcı olacak bir takım ipuçları paylaşacağız. Tekrar ediyoruz fakat unutmamalısınız ki yanlış seçim bir yastık almak, kronik uyku ve kas problemlerinizin devamı anlamına gelecektir.

Yataklarımız ve Sertlik Katsayıları

Yastık seçmekten bir sürü methiye dizdik fakat yastık seçerken dikkat edilmesi gereken etmenlerden bir tanesi de yatağımızdır. Evet doğru duydunuz yastığımızın şekil sertliğini belirlerken dikkat edilmesi gereken hususların başında yatak tipimiz sertliği gibi konular gelmekte. Örneğin yatak tipimiz sert diğer bir adı ile full ortopedik ise normalde seçtiğiniz yastıklardan bir tık daha kalın yani yüksek bir yastık almalısınız. Bunun başlıca sebebi ise yatak sertliğiniz arttıkça yan yatarken omuz batma yüzdeniz azalacaktır. Bu durum da omuzunuzla başınız arasındaki açıklığı artırıp omurunuzun normalde olması gereken halden uzaklaşacaktır. Araştırmalara göre zaten ortaya çıkan bu durum asıl istemediğimiz olayın ta kendisidir ve ağrıların başlıca sebebidir. Peki ya yatağınız yumuşaksa ne yapacaksınız. Tabii ki oran orantıdan dolayı yatağa batma katsayınız artacak ve boynunuz normalden daha aşağılarda bulunabilecek. Bu durumun karşısında da yastığınızın kalın olması boynunuzu yukarı doğru rotasyon yaptıracak ve yine omur kemiğiniz olması gereken pozisyonun dışına çıkmış olacak. Ve yine gelsin boyun tutulmaları baş ağrıları sırt kasılmaları.

Kırlent Süngeri ve Doğru Yastık Seçimi” için bir yorum

  1. Pingback:Uyku Pozisyonları ve Uyku Etmenleri - Essa Sünger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir