Kırpıntı Sünger ile Uykunun Hafızaya Katkısı

Uyku ve Kalitesi

Okul ve onunla birlikte iş ve yoğunluk dönemi de başladığından öğrenci ve ebeveynlerimize uykunun önemini hatırlatmak için bu yazıyı yazıyoruz. İş ve okul düzenine geçmek herkesin uyku düzenini de değiştiriyor. Bu değişikliğe ayak uydurmak çoğu zaman çok zor olabiliyor fakat küçük bir motivasyonla bu işin de üstesinden gelebileceğinizi düşünüyoruz. Neden mi? Çünkü kırpıntı sünger uyku aslında beyin fonksiyonlarımız kas koordinasyonumuz gibi birçok konuda elzem bir konudur. Beynimizin deşarj olması yeni gün için hazırlanması atıklarından ve toksiklerinden kurtulabilmesi için kaliteli bir uyku şarttır. Uyku kaliteniz ve soluduğunuz havanın kalitesi ne kadar artarsa gün içerisindeki bütün hal ve hareketleriniz olumlu yönde seyretmeye başlar. Kısacası daha mutlu daha enerjik ve daha yaşama heyecanı yüksek insanlar olursunuz. Şahsi kanaatimizce depresyon ve türevi ruh hallerinden kurtulmanın en iyi yolunun kaliteli uyku ve havadan geçtiğini düşünüyoruz.

kırpıntı sünger

Beyin ve Hafızamız

Günümüzde çalışma mantığı tam olarak çözülememiş olsa da uyku, öğrenme ve hafıza üçgeninin birbirleriyle olan bağının çok karmaşık olduğu alanında uzman bilim adamları tarafından vurgulanıyor. Kırpıntı sünger, insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda uyku kalitesi ve süresinin öğrenme ve hafızayı çok belirgin oranda artırdığı vurgulanıyor. Yapılan araştırmalar uyku üzerine iki durum üzerinden ilerliyor. Birincisi uykusuz bir insanın gün içerisindeki performansı. İkincisi uykusunu optimum seviyede almış bir bireyin gün içindeki performansı. birinci grup ile ikinci grup arasındaki farklar azımsanamayacak derecede. En önemli belirti birinci grubun gün içerisinde dikkatini toplamada çok başarısız olması.

Uyku Evreleri ve Öğrenme

Bilim adamlarının açıklamalarına göre öğrenmeyi en çok etkileyen uyku evresi REM olarak belirlendi. Bu evrenin asıl olayı ise gün içerisinde öğrenilen önemli bilgileri kalıcı hafızaya kazımak ve ertesi gün için bellekte yer açmak. REM yani derin uyku dediğimiz evrenin önemi çok bariz bilinmekle birlikte derin uyku sürenizi artırmanız öyle ha diyince olacak iş değil. Öncelikle uykunuzu düzene sokmalısınız. Derin uyku süresini artırmak aynı zamanda uyku kalitenizi artırmak için sizlere birkaç ipucumuz var.

Öncelikle uyku saatlerinize çok dikkat etmelisiniz. Uyku saatlerinizi kesinleştirmenin en kolay yolu ise her gün uyumadan önce belirli bir rutin belirlemekten geçer. Örneğin her akşam 10 da bir kase yoğurt (yoğurt uyumaya yardımcıdır aynı zamanda eğer mideniz boşsa bir lokma ekmek de aynı etkiyi gösterecektir) yedikten sonra diş fırçalayıp yatağınızda 15 dakika kitap okumak olabilir. Uyku saatleri sonrasında ise yattığınız ortamda telefon gibi titreşim radyasyon veya ses çıkarabilecek teknolojik aletleri uzaklaştırmaktır. Bildirim ışığı bile uykuya geçmenizi engelleyebilir. Sağlıklı uykular…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir