Kırpıntı Süngeri Üretiminin Maliyetleri

Süngerler uzun yıllar boyunca hayvan mı bitki mi olduğu anlaşılamamış bir canlıdır. Bu sebeple kırpıntı süngeri üretimi geçmişi köklü olmayan bir üretim dalıdır. Bu sebeple üretim işlemleri görece yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizliği alanında uzman ekip üyeleri ile kırpıntı süngeri üretimi aşamasında yok etmeyi amaçlıyoruz. Ankara’da sünger üretimi döküm ustasının ya da mühendisinin gerçekten tecrübeli olması gereklidir. Dakikada ortalama olarak 550 dolar civarında kimyasal maddenin aktığı bir sistemde yanlış bir çözüm yöntemi sonucunda kırpıntı süngerin merkezinde bir yangına sebebiyet verebileceği gibi, bir anlık dikkat dağınıklığı ile 5500 dolarlık bir maliyetin çöpe gitmesi demektir. Bu da kırpıntı süngerinin işletmeye olan büyük maliyetinin sonucudur.

kırpıntı süngeri

Kırpıntı Süngeri Maliyet Hesaplama

Kırpıntı sünger üretiminde maliyet hesaplama işlemlerini maliye muhasebecisi aracılığı ile yaparız. Bu işlemde asıl önemli olan nokta şudur ki her bir dansite için üretim reçetesi baz alınmalıdır. Ayrıca her bir dansite için birim metreküpe harcanan kimyasal maddeler birim fiyatları ile çarpılmak sureti ile toplam kimyasal madde harcaması hesaplanır. Bu durumun üzerine kırpıntı sünger %10’luk bir işçilik, elektrik, doğalgaz, su v.s gibi masrafların ve firenin eklenmesi gerekir. Maliyet hakkında detaylı ve ayrıntılı kırpıntı sünger bilgisi için Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bütün bu bilgilerin ışığında sünger üretiminde bilinmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise kırpıntı sünger üretirken kalsit katmanın maliyeti düşüren bir etken olmasıdır. Fakat buradaki kısıtlama ise üreticilerin kalsit katma oranın %5 ile sınırlandırılmış olmasıdır. Bu oranda katılan kalsit süngere tokluk ve dolgunluk verir ayrıca kullanıcı için bir dezavantaj oluşturmamaktadır. Fakat her şeyde olduğu gibi bu oranı ihlal etmek, aşırıya kaçmak sünger ve kullanıcı sağlığı açısından doğru değildir, tavsiye edilmez.

Sünger Üretiminde TDI

Önemli Not: TDI kimyasalı çoğunlukla polyol kimyasalının kütlece yarısı ile reaksiyona girmektedir.

Bu sebep açısından firmalara sünger için reçeteler düzenlenirken kutu testleri ile reçetenin kuralına uygun şekilde doğru hazırlanması gerekmektedir. Bilhassa en tehlikeli kimyasallardan olan TDI’ın miktarı çok elzemdir. Gereğinden fazla kullanılması kırpıntı sünger’i sertleştirme etkisi gösterir fakat su, polyol ve sertlik uğruna harcanacak TDI değeri ederinden fazlaysa açığa çıkacak olan ısı da fazla olacağından süngerde hiç istenmeyecek durumlara sebebiyet verir. Örneğin yangın oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir