Sünger Üretiminde Kimyasal Kullanımı ve Kırlent Süngeri

kırlent içi

Tecrübeli bir kırlent süngeri döküm ustası ya da üretim için eğitim almış bir mühendisi üretimde kullanılacak bir takım kimyasalları doğru ve formülüne uygun şekilde kullanabilmeli. Örneğin polyol, TDI, su oranını gerçekten iyi ayarlayabilmelidir. Bunun yanında kalak-amin-silikon-metilen klorür gibi ağır kimyasalların da kırlent süngeri üretiminde ne gibi etkileri ve sonuçları olduğunu adı gibi bilmelidir. Bu gibi durumların yanı sıra kullanılan ve kullanılabilecek üretim makinelerinin de parametrelerine oldukça hakim olmalıdır zira bu parametreler çok önem arz eder. Örneğin kırlent süngeri üreten mikserin hızı, söz konusu mikserde karıştırılan kimyasala uygulanan basınç, kimyasal karışıma verilen hava, konveyorun hızı, kimyasalın akışı, süngerde alttan üstten yarılmalar ve bu gibi yarılmaların giderilmesi gibi konularda tecrübeli olması çok elzem bir konudur.

Continue Sistem Aracılığı ile Kırlent Süngeri Üretimi

Continue sistem’i özetleyecek olursak basit bir şekilde bir üretim ve hazırlanma işlemleri dizisidir. Bu diziye giren sünger aralıksız işlemlere maruz kalır. Bu işlemleri özetleyecek olursak tünele giren üretim süngeri önce bir blok kesici yardımı ile istenilen veya ihtiyaç duyulan şekillerde kesilir. Bu tarz sistemler günümüzde kullanılabilen son teknoloji ürünler olup müşterilerine kalite sunmak isteyen kırlent süngeri üreticileri tarafından tercih edilir.

Granül Süngeri Üretimi

Granül sünger yapımı aslında bir fire değerlendirme işleminin alandırılmış halidir. Bu tarz sistemin temelinde ise kırpıntı haline getirilmiş süngerlerin MDI(Metilen Di izo Siyanat) ve prepolimer arasında yapılan bir karşılaştırmadır, bu iki ürünün bir preste sıkıştırılmak sureti ile su buharı verilmesi işlemine dayanır. Bu konuda MDI su buharı ile reaksiyona girerek oluşan üründe prepolimer ile birleşme sureti ile kırlent süngeri parçalarının birbiri ile yakından ve sıkıca yapışması anlamına gelir. Bunun yanında polyol, TDI, kalay, su buharı ile evinizde veya işinizde kendi kimyasal karışımlarınızı yapabilirsiniz. Kırpık makinesinden çıktı olarak alınan sünger parçaları otomatik besleme sayesinde kilo kontrollü karıştırma tankına doldurulurlar. Burada kimyasal ile iyice harmanlanarak kilo kontol ünitesi bulunan tank yardımı ile iyice karıştırılırlar daha sonra karışım kalıba dökülerek pres ile sıkıştırılır. Sıkıştırma işlemi sonrası aynı kaba su buharı gönderilir devamında sıkıştırılmış ve 60-70 dansite kırlent süngeri blokları kalıp olarak açılarak soğumaya terk edilir. Bütün bu işlemleri başarı ile tamamlayan süngeri ise üretici istenilen oran ve büyüklüklerde keserek paketler.

Sünger Üretiminde Kimyasal Kullanımı ve Kırlent Süngeri” için bir yorum

  1. Pingback:Kırlent Süngeri ve Doğru Yastık Seçimi - Essa Sünger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir