Uyku Pozisyonları ve Uyku Etmenleri

kırpıntı sünger üretimi nasıl yapılır
kırpıntı sünger üretimi

Uyku Pozisyonunuz Hakkında

Kullandığınız yatağın kalitesi ve sertliğini tamamladık, yastığımızı yatağımızın durumunu göz önünde bulundurarak seçtik buradan konuyla ilgili detayları verdiğimiz yazıya ulaşabilirsiniz. Şimdi ilk iki ana etmenden sonraki üçüncü etmendeyiz. Uyurken aldığımız pozisyon ve bu pozisyonun yatağımız ve yastığımızla olan ilişkisi. Aslında temel olarak bu konu yastık seçimini de yakından ilgilendirmektedir. Çünkü insan yıllarca uyuyarak büyür ve siz belirli bir yaşa geldikten sonra bunu farkedip varsa yanlışları düzeltmeye çalışırsınız. Örneğin yıllarca sağına dönerek uyumuş bir insan kırlent süngeri ile uyku pozisyonunu değiştirmek yerine yastığını değiştirmelidir. Çok bariz bellidir ki yıllardan beri süregelen alışkanlığı değiştirmektense yastık değişimi çok daha kolay ve uygundur. Öncelikle bu konu için uyku pozisyonunuzu belirlemelisiniz. Yani çoğunlukla hangi pozisyonda uyumak vücudunuz için vazgeçilmez olmuş bunları kesinleştirmelisiniz. Bu konuyu tek başınıza açıklığa kavuşturmanız çok zor olacağından sizi uyurken görebilen birilerinden (aile üyeleri, ev arkadaşları) gibi yardım alabilirsiniz.

Uyku pozisyonları

Uyku pozisyonunuzu belli olduktan sonra pozisyonunuza göre yastık seçimlerine başlayabilirsiniz. Eğer sırt üstü yatan bir alışkanlığınız varsa dikkat edilmesi gereken en önemli husus omurganın S şeklinde olduğundan emin olmaktır. Omurganın S pozisyonunda kalması demek vücut tipinize göre değişse de aşağı yukarı çenenin göğüs hizasına ne çok yakın ne de çok geride olması anlamına gelir. Yüz üstü yatan bir tipseniz yastığınızın tipi çok elzem bir konudur. Yastığınızın yumuşak ve nefes almanıza izin verecek bir tipte olması gerekmektedir. Çünkü boyun geriye rotasyonda manevra kabiliyeti çok kısıtlı bir eklemdir ve yüz üstü yatışlarda yastığın yüksek olması demek, boyna ekstra baskı demektir. Yastığınızın yumuşak ve imkanlar el verdiğince ince olması burada sizi kurtaran en önemli etken.

Omuz Genişliğini Önemi

Yan yatış pozisyonlarında omuz genişliğiniz yukarıda da anlatılmaya çalışıldığı gibi çok önemlidir. Çünkü omuz genişliği arttıkça kafa ve yatak arasındaki mesafe çok fazla artacak ve kırlent süngeri bu durum boyun ve omur kemiğini aşağı doğru rotasyon yapmaya zorlayacaktır. Bu rotasyon tabi ki normalin dışında bir zorlama olduğu için genel iskelet ve kas sisteminizi stres altında bırakacaktır. Sabahları dayak yemiş gibi uyanmanızın en önemli sebeplerinden bir tanesi de bu konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir